• امروز : پنج شنبه - ۳ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 23 May - 2024

انتقاد، مطالبه گری و دغدغه مندی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد

  • کد خبر : 12342
  • ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۸:۳۹
انتقاد، مطالبه گری و دغدغه مندی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد

ششمین جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری شمال غرب کشور با معرفی نفرات برتر در تبریز به کار خود پایان داد. ۸۹۴ اثر از استانهای اردبیل، زنجان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به دبیر خانه این جشنواره ارسال شده بود که ۸۱۸ اثر در بخش اصلی و ۷۶ اثر دربخش ویژه انتخاب […]

ششمین جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری شمال غرب کشور با معرفی نفرات برتر در تبریز به کار خود پایان داد.

۸۹۴ اثر از استانهای اردبیل، زنجان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به دبیر خانه این جشنواره ارسال شده بود که ۸۱۸ اثر در بخش اصلی و ۷۶ اثر دربخش ویژه انتخاب و داوری شدند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری ­های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جشنواره گفت: حمایت از مطبوعات و رسانه‌ها در ۲ محور که ساختاری و اصول حرفه‌ای را رعایت می‌کنند از سال آینده بیشتر مورد توجه خواهد بود طوری که حمایت از رسانه‌های محتوا محور و حرفه‌ای راهبرد وزارتخانه است.

ایمان شمسایی سطح کمی و کیفی رسانه‌های شمال غرب را خوب توصیف کرد و افزود: سطح کمی و کیفی رسانه‌های استان آذربایجان شرقی خوب است، حجم خوبی از نظر کمیت رسانه داریم و از نظر کیفی هم قابل قبول هستند.

وی همچنین نبود نظام واحد صنفی روزنامه‌نگاری را ایراد بزرگ این صنف دانست و گفت: تعدد انجمن‌های صنفی موجب عدم یکپارچگی در این حوزه شده است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای است که هرکس با هر سطح از تحصیلات و کار در رسانه خبرنگار محسوب می‌شود، گفت: ما باید با کیفی سازی و وجود انجمن‌های صنفی رسانه‌های رسمی را حمایت کنیم.

شمسایی تمرکز بر حمایت از رسانه‌ها را از جمله برنامه‌های اولویت‌دار سال آینده این وزارتخانه برشمرد و گفت: تلاش می‌کنیم بیشتر در کیفیت رسانه‌ها تمرکز کنیم.

وی توجه به استان‌ها و سپردن بسیاری از امور نظارتی به ادارات کل استان‌ها را از دیگر‌های برنامه‌های سال آینده این وزارتخانه‌ها اعلام کرد و افزود: ما از هر گونه جشنواره و رقابت استقبال می‌کنیم، چون که نفس رقابت موجب ارتقاء کیفی مطبوعات و رسانه‌ها می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی هم در مراسم اختتامیه این جشنواره رسانه‌ها را قدرت نرم هر کشور دانست و گفت: امروزه مادر مقابل جنگ نرمی قرار داریم که قدرت رسانه را در اختیار قرار گرفته اند و قدرت از نوع نرم و فکری و فرهنگی تولید می کنند.


رضوی خرّم افزود: اصحاب فکر و اندیشه باید برای تقابل با این قدرت نابرابر و ناعادلانه حرکت و با ایفای نقش رسانه‌ای و روایت دقیق و درست و به موقع در مقابل جنگ شناختی و روز ایستادگی کنند.

وی با اشاره به نقش مهم و تاثیر گزار رسانه‌ها ادامه داد: نقش رسانه‌ها امروز روایت دقیق درست و به موقع است و با دوری از سیاه نمایی و تمسخر با هنر امیدآفرینی جامعه را به سمت امید و روشنگری هدایت کنند.

استاندار افزود: انتقاد‌های به موقع سرمایه ارزشمندی است که ما از آن استقبال می‌کنیم چرا که مطالبه گری و دغدغه مندی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد.

تعالی بخشی، مطالبه‌گری و امیدآفرینی، سه مولفه مهم کار رسانه‌ای

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تعالی بخشی، مطالبه گری و امیدآفرینی را سه مولفه مهم کار رسانه‌ای عنوان کرد.

سیدمحمدحسین بلاغی در مراسم اختتامیه جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری شمالغرب کشور گفت: امسال با مسائل اجتماعی فراوانی در کشور روبرو بودیم که هر یک از آن ها را می توان محکی برای اصحاب رسانه کشور دانست که خوشبختانه قاطبه فعالان رسانه ای توانستند از این محک، سربلند بیرون آمده و با روحی بلند در راستای شفافیت و مطالبه گری به پیش بروند‌.

وی ادامه داد: در این شرایط مطبوعات ما با کمترین لغزش و به دور از جوسازی های موجود، به رسالت خود عمل کرده و در خصوص مسائل روز جامعه به انجام وظیفه پرداختند.

بلاغی با استقبال از هر گونه نقد رسانه ای گفت: قطعا این نقدها یک نوع مطالبه گری و تذکر برای مسئولان محسوب می شود که خوشبختانه از سوی مدیریت ارشد استان نیز به حوزه فرهنگ و رسانه، نگاهی باز و مثبت وجود دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی   با اشاره به ضرورت وجود سه مولفه مهم در کار رسانه ای گفت: موضوع اول، تعالی بخشی است به گونه ای که نباید از کنار مسائل اجتماعی به سادگی رد شویم.باید توجه ویژه به مسائلی که با مولفه های دینی، هویتی و انقلابی ما پیوند خورده اند، داشته باشیم.

بلاغی، امیدآفرینی را دیگر مولفه مهم در کار رسانه ای دانست و گفت: امروز توفیقات زیادی در  بخش های مختلف استان داریم که باید نسبت به اطلاع رسانی آن ها و ایجاد امیدآفرینی در بین مردم تلاش کنیم.

وی، مطالبه گری را مولفه سوم بخش رسانه ای دانسته و گفت: حتی در بخش های مرتبط با فرهنگ و هنر استان نیز از هر گونه مطالبه گری استقبال می کنیم تا بتوانیم امور را به بهترین شکل به سرانجام برسانیم.

بلاغی در خصوص این جشنواره نیز گفت: ۹۰۰ اثر از چهار استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که نشان از استقبال اهالی رسانه از این جشنواره دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ، اولویت این اداره کل را برون سپاری بخشی از امورات به تشکل های مردمی  عنوان کرد.

رئیس هیئت داوران نیز با بیان اینکه با توجه به صبغه‌ای که از آذربایجان شرقی در زمینه مطبوعات از مشروطه تا به امروز و درخشش مطبوعات دوران مشروطه وجود دارد انتظارات ما از این دوره از مسابقات برآورده نشد گفت: امروزه روزنامه‌نگاری به رویداد «وی گفت» «وی افزود» دچار شده است در حالی که دنیا به سمت روزنامه نگاری چهار عنصر حرکت نکرده بلکه امروز روزنامه‌نگاری ۶ عنصر است و ۲ عنصر بعدی را عنصر استاتیک و دینامیک (چرایی و چگونگی) نامگذاری کرده‌ایم.

مجید رضاییان افزود: وقتی از عناصر دینامیک در گزارش صحبت می‌شود منظور چرایی و چگونگی رویداد است روزنامه‌نگار موفق در دنیای کنونی امروز چهار عنصر نیست بلکه از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد روزنامه‌نگاری به سمت تحلیل رفته و امروزه روزنامه نگاری تحلیلی رواج دارد.

رئیس هیئت داوران ششمین جشنواره مطبوعات خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری گفت: روزنامه‌نگاری قواعدی دارد همه فرم‌ها را که نمی‌شود با «وی گفت» «وی افزود» جلو برد، روزنامه نگاری نوین دنیای امروز بسیار تخصصی شده و دنیا به سمت روزنامه نگاری کارشناسی رفته است.

وی با اشاره به پیوند تنگاتنگ و عمیق بین روزنامه‌نگاری و ادبیات گفت: ما از ادبیات خیلی عقب افتاده ایم و نیازمند است که روزنامه نگاران ما با ادبیات بیشتر مانوس باشند.

در آیین پایانی این جشنواره هیات داوران نتایج و برگزیدگان ششمین جشنواره مطبوعات خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری شمال غرب کشور را بدین شرح اعلام کرد:

بخش تیتر:

بخش اصلی (تیتر)

نفر اول: سجاد ناصرآزاد از پیام اردبیل

نفر دوم: کتایون حمیدی از خبرگزاری فارس (آذربایجان شرقی)

سوم به طور مشترک: مرتضی حیدری از میللت سسی (آذربایجان غربی) و زهرا حیدری آزاد از آذرصبح (آذربایجان شرقی)

قابل تقدیر: یوسف قزلباش از ایسنا (زنجان)

بخش اصلی/گزارش

نفر اول: اثری انتخاب نشده

نفر دوم: اثری انتخاب نشده

سوم به طور مشترک: زهرا حیدری آزاد از آذرصبح (آذربایجان شرقی) و نیکی قربانی از صدا و سیما (آذربایجان شرقی)

قابل تقدیر: صابر عیسی پور از تبریز بیدار (آذربایجان شرقی)، لیلا محمدی از صدای زنجان و توحید مهدوی از ایسنا (اردبیل)

بخش اصلی/مصاحبه

نفر اول: کتایون حمیدی از خبرگزاری فارس (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: جهانبخش احمدیان از آذرانجمن (آذربایجان شرقی)

نفر سوم: سمیرا محمدی از ایکنا (آذربایجان غربی)

نفر چهارم: فائزه تقی لو از ندای شهروند (زنجان)

نفر پنجم: ساناز شهابی از یازاکو (آذربایجان شرقی)

بخش اصلی/یادداشت و سرمقاله

نفر اول: عرفان خیرخواه از رسانه دانشجویی رسا (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: ظاهر خیری از تحلیل بازار (آذربایجان شرقی)

نفر سوم: میترا رهنمایان از صدای زنان (آذربایجان شرقی)

بخش اصلی/گزارش تصویری

سوم به طور مشترک: مینا نوعی از خبرگزاری مهر (آذربایجان شرقی) و بهرام بیات از خبرگزاری ایرنا (زنجان)

نفر اول: پینار رحیمی از خبرگزاری پانا (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: مهدی الماسی از خبرگزاری مهر (زنجان)

بخش اصلی/کاریکاتور

نفر اول: میلاد صادقی از رفاقت (اردبیل)

نفر دوم: فرهاد رحیم قره ملکی از آذربایجان شرقی

بخش اصلی/طنز

نفر اول: سونیا بدیع از نای قلم (آذربایجان غربی)

نفردوم: وحید حاج سعیدی از مهد تمدن (آذربایجان شرقی)

نفر سوم: علی داداشی از دریاچه ارومیه (آذربایجان شرقی)

بخش اصلی/صفحه آرایی

نفر اول: روزنامه زنگان امروز (زنجان)

نفر دوم: سروش سلطانی از صدای زنجان

نفر سوم: فریدون حسینی از آذریورد (اردبیل)

بخش اصلی/چندرسانه ای:

اینفوگرافی:
نفر سوم: غلامحسن نوران از معاونت فضای مجازی شبکه سهند

فیلم کوتاه:

نفر اول: بهنام کمالی از مهر اردبیل

نفر دوم: احد یگانی از شبکه خبر (آذربایجان شرقی)

نفر سوم: مجتبی میرزایی از صفای خبر (آذربایجان شرقی)

موشن گرافی

نفر اول: هادی عباسقلیزاده و هادی مهدی زاده از اهرخبر (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: هادی عباسقلیزاده و هادی مهدی زاده از خبرگزاری مهر (آذربایجان شرقی)

بخش ویژه/تیتر

نفر اول: اعظم نعیمی از مهر تبریز

نفر دوم: اثری انتخاب نشده

نفر سوم: اثری انتخاب نشده

بخش ویژه/گزارش

نفر اول: محمدرضا علی اشرفی از تحلیل بازار فردا (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: لیلا جلیلی از تابان خبر (آذربایجان شرقی)

نفر سوم: آیتک اسماعیل زاده ازخبرگزاری ایسنا (آذربایجان شرقی)

نفر چهارم: اسراء درویشی از خبرگزاری مهر (آذربایجان شرقی)

نفر پنجم: ساناز شهابی یازاکو (آذربایجان شرقی)

بخش ویژه/مصاحبه

نفر اول: قمر طالبی از مهد تمدن (آذربایجان شرقی)

نفر دوم: کتایون حمیدی از خبرگزاری فارس (آذربایجان شرقی)

نفر سوم و چهارم: معصومه شکوهی از صدای زنان (آذربایجان شرقی)*

لینک کوتاه : https://tanishnews.ir/?p=12342

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.