• امروز : جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 30 September - 2022

مرند قطب مهم اما گمنام تولید فرش دستبافت در آذربایجان شرقی است

  • کد خبر : 9901
  • ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
مرند قطب مهم اما گمنام تولید فرش دستبافت در آذربایجان شرقی است

جلسه هماهنگی و منطقه ای مدیران شرکت های تعاونی و اتحادیه های صنفی فرش دستبافت شهرستانهای مرند، شبستر و جلفا برگزار شد. در این جلسه معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به اینکه مرند به عنوان قطب مهم اما گمنام تولید فرش دستبافت در استان می باشد، گفت:  باید در راستای حمایت […]

جلسه هماهنگی و منطقه ای مدیران شرکت های تعاونی و اتحادیه های صنفی فرش دستبافت شهرستانهای مرند، شبستر و جلفا برگزار شد.

در این جلسه معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به اینکه مرند به عنوان قطب مهم اما گمنام تولید فرش دستبافت در استان می باشد، گفت:  باید در راستای حمایت از قالی بافان منطقه، تسهیلات خاصی برای آنان در نظر گرفته شود.

عباسی افزود: در حال حاضر تعداد ۲۵۰۰ خانوار در هنر قالی بافی فعالیت می کنند  که  دارای بالای ۱۵ هزار  کارت قالی بافی هستند و میزان استغال زایی بالایی دارد و نیازمند حمایت های بیشتر می باشند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی تانیش نیوز، معاون استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: وجود اتحادیه فرش دستبافت و کارگاه‌های قالی‌بافی و بافندگان متعدد شهرستان نشان دهنده ظرفیت این منطقه برای رشد و ترویج این هنر است.

وی افزود: بیمه قالی بافی دغدغه قالی بافان است و برای رفع این مشکل تلاش خواهیم کرد که البته تلاش های هم صورت گرفته است و تشکیل همین جلسه در راستای حل مشکلات بافندگان عزیز می باشد. فرماندار شهرستان ویژه مرند، در خاتمه گفت: از ریاست محترم اداره فرش سازمان صمت استان بابت ترتیب این جلسه ارزشمند و همچنین حضور ارزشمند خانم دکتر پاشایی نماینده محترم مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی و همه فعالان این هنرکمال تشکر را دارم.

  بیمه بافندگان، مطالبه به حق همه فعالان و بافندگان فرش دستبافت

علی سلیمانی رئیس اداره فرش سازمان صمت استان آذربایجان شرقی هم در این جلسه، گفت: جلسه ای بسیار خوب و ازشمند است که بعد از جلسه تبریز اولین جلسه شهرستانی به میزبانی فرماندار برگزار می گردد که امیدوارم خروجی جلسه برای رونق و توسعه بیشتر فرش دستبافت بسیار موثر واقع گردد.

وی افزود:  این جلسه با دستور لزوم حمایت های تسهیلاتی و حمایت های ویژه از بافندگان و فعالان این هنر می باشد که به همین خاطر از حضور ارزشمند جناب آقای دکتر صمدی مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر در استان آذربایجان شرقی بهره مند شده ایم تا بتوانیم تفاهم نامه ای برای اعطای تسهیلات بانکی داشه باشیم.

رئیس اداره فرش سازمان صمت استان آذربایجان شرقی در ادامه به مشکل بیمه بافندگان فرش اشاره کرده و حل آن را یکی از مطالبات به حق بیان کرده و گفت:  خاستگاه بیمه قالی بافی از استان آذربایجان شرقی است و با تلاش و کوشش تشکلهای صنفی و پیگیری نمایندگان و حمایت های استاندار وقت این امر مهم در سال ۱۳۸۸ تحقق یافت و در سراسر کشور بافندگان محترم از مزایای بیمه بهره مند شدند.

سلیمانی با اشاره به اینکه در سطه استان آذربایجان شرقی بیش از ۹۰ هزار نفر بیمه شده داشتیم که در حال حاضر به دلیل قطع ۸ ساله بیمه قالیبافان  این آمار به پایین تر از ۴۰ هزار نفر رسیده است و در حال حاضر  در خواست تامین بودجه بیمه قالیبافان با همکاری مرکز ملی فرش ایران، استانداری  و نمایندگان محترم استان به صورت مستمر در دست پیگیری می باشد.

وی اضافه کرد : البته با توجه ویژه استانداری، جلسات تخصصی و کارشناسی اصلاح آیین نامه پیشنهادی بیمه قالیبافان در حال پیگیری است که مراتب از طریق مراجع ذیربط پیگیری خواهد گردید و به محض اتمام طی نامه ای از به ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی ارسال  و قطع یقین این مشکل به زودی حل خواهد شد تا مشکل بسیاری از عزیزان بافنده حل گردد.

لزوم تشکیل صندوق توسعه فرش دستبافت

برای حمایت های مالی و توسعه بیشتر، نیازمند تشکیل فوری صندوق توسعه فرش دستبافت استان آذربایجان شرقی هستیم.

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر در استان آذربایجان شرقی با اعلام مطلب فوق گفت: بانک قرض الحسنه مهر، یک بانک با رسالت اجتماعی است که با هدف تامین مالی جهت استفاده های خرد و نیاز معیشتی افراد شاغل می باشد که بر همین اساس بافندگان و فعالان محترم فرش دستبافت می توانند از تسهیلات این بانک با درصد کم بهره مند شوند.

صمدی افزود: برای حمایت های مالی و توسعه بیشتر، نیازمند تشکیل فوری صندوق توسعه فرش دستبافت استان آذربایجان شرقی هستیم و در این صندوق آورده ای از سوی دستگاههای دولتی و بودجه هم از سوی خود بانک اختصاص می یابد که بر اساس اولویت تسهیلات کم بهره در اختیار بافندگان و فعالان قرار می گیرد و قطع یقین می تواند در توسعه بیشتر و رونق این هنر  موثر واقع گردد.

باید سازمان فرش دستبافت در کشور تشکیل گردد

هنر  فرش دستبافت یکی از هنرها و صناع بسیار بزرگ و فاخر کشور می باپشد و به همین دلیل باید سازمان ویژه و اختصاسی فرش دستبافت در کشور تشکیل گردد.

پاشایی نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اعلام مطلب فوق گفت: متاسفانه سال گذشته سخن از واگذاری فرش به جهادکشاورزی و یا میراث فرهنگی بود که بنده با این امر مخالفت کرده و با همراهی دوستان نماینده مجلس مانع این کار شدیم، زیرا بنده معتقدم هنر  فرش دستبافت هویت ایران و هنر و صنعت اول کشورمان می باشد و باید سازمان فرش دستبافت تشکیل گردد.  وی افزود: فرش قابلیت های بسیاری در جهت امر گردشگری، اشتغال زایی، ارز آوری و … دارد و به همین جهت بنده پیشنهاد تشکیل یک سازمان مجزا و مستقل برای این هنر را ارائه می دهم زیرا فرش دستبافت  هنری بسیار فاخر است و باید برای توسعه این هنر با ارزش تلاش مضاعف کنیم.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ و نگهداری از این هنر  ریشه دار ایرانی، تصریح کرد: هنر قالی بافی هنری اشتغال آفرین است و این هنر جز پاک ترین هنر ها است و در صورت حمایت های بیشتر در آینده نزدیک مشکلی به نام بیکاری نخواهیم داشت.

برای ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای ۲۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده ایم

اکبر قاسم اقدم کارآفرین و تولیدکننده موفق فرش دستبافت مرند نیز در این جلسه، گفت: در سایه تولید غیرمتمرکز برای بیش از ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای ۲۰۰ نفر هم به صورت غیرمستقیم با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان اشتغال ایجاد کرده ایم که یک تولیدی مولد و زنجیره ای است و  با حمایت تسهیلاتی بانک قرض الحسنه مهر ایران این سرمایه گذاری را امسال دو برار خواهیم کرد.  وی افزود: تولید غیرمتمرکز یک اقدام موثر در امر کارآفرینی  است، برای اینکه باعث افزایش میزان بافندگان گردیده و بافندگان محترم به راحتی و در کنار خانواده خودشان مشغول فعالیت می باشند، این کارآفرین و تولیدکننده موفق فرش دستبافت مرند، با اشاره به اینکه نمایشگاه فرش را در کنار تولید ایجاد کرده ایم که بازویی برای بازاریابی و تامین مالی است و تولیدات ما در این نمایشگاه عرضه و به فروش می رسد، تصریح کرد: از طرفی فرش مورد نظر خریدار نیز بلافاصله انتخاب و به سمت تولید می رود و نیاز مشتری تامین می گردد.

قاسم اقدم، اضافه کرد: تا حالا هیچ تسهیلات دولتی برای توسعه کسب و کارمان اختصاص نیافته است و ما روی سرمایه گذاری خودمان حساب کرده ایم و با توجه به اینکه بانک مهر، یک بانک قرض الحسنه برای حمایت از مشاغل می باشد، انتظار داریم با اعطای تسهیلات کم بهره برای برای توسعه کسب و کار و افزایش میزان نیروی انسانی و میزان تولید ما را کمک کنند.

لینک کوتاه : https://tanishnews.ir/?p=9901

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.