• امروز : دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024

مهاجرت معکوس در روستاها با مقاوم سازی منازل روستایی و اجرای طرح های هادی/ نبود آب مشکل اساسی روستائیان

  • کد خبر : 13076
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۱
مهاجرت معکوس در روستاها با مقاوم سازی منازل روستایی و اجرای طرح های هادی/ نبود آب مشکل اساسی روستائیان

گزارش از: طیبه شایان/ تانیش نیوز روستاها سلول‌های اقتصادی یک جامعه هستند که توسعه آن در نهایت به پیشرفت پایدار جامعه منجر می شود. در زمان های نه چندان دور روستا یک واحد تولیدی فعال در حوزه‌های اقتصادی، صنایع دستی؛ دامپروری و کشاورزی محسوب می شد که نه تنها نیازهای خود را تأمین می‌کرد بلکه […]

گزارش از: طیبه شایان/ تانیش نیوز

روستاها سلول‌های اقتصادی یک جامعه هستند که توسعه آن در نهایت به پیشرفت پایدار جامعه منجر می شود.

در زمان های نه چندان دور روستا یک واحد تولیدی فعال در حوزه‌های اقتصادی، صنایع دستی؛ دامپروری و کشاورزی محسوب می شد که نه تنها نیازهای خود را تأمین می‌کرد بلکه بخشی از نیازهای زندگی شهری نیز از روستاها تأمین می‌شد.

اما متأسفانه در دهه های اخیر به واسطه خشکسالی‌های متمادی و آسیب‌های شدید به بخش کشاورزی، عدم برنامه‌ریزی مستمر برای اشتغال روستاییان، بیکاری، مسکن فرسوده و کم آبی و نیز جذابیت شهری موجب مهاجرت از روستاها به شهرها شده بود.

مهاجرت از روستاها به شهرها تبعات بسیار ناگوار اجتماعی و اقتصادی به دنبال دارد که از جمله آنها می توان به حاشیه نشینی و بروز آسیب های اجتماعی اشاره کرد که گاه جبران آن بسیار سخت و حتی ناممکن می شود.

هرچند خشکسالی و بدنبال آن بیکاری نیز بر شدت مهاجرت ها افزود و گواه آن افزایش روستاهای خالی از سکنه طی دهه های گذشته بوده است.

با این وجود خوشبختانه در سال های اخیر به دنبال بروز زلزله و خسارات جانی و مالی ناشی از آن مقاوم سازی مساکن روستایی با جدید دنبال شد و اجرای طرح های هادی چهره روستاها را دگرگون کرد و علاوه بر آن مشکلات معیشتی و اجتماعی، زندگی در شهر را برای روستائیان بسیار سخت کرد بطوری که نه تنها سیر تند مهاجرت به شهرها رو به کاهش نهاد بلکه در مواردی مهاجرت معکوس هم روی داده است.

یکی از نهادهایی که بطور مستقیم در بهسازی روستاها نقش دارد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و با مقاوم سازی مساکن روستایی و اجرای طرح های هادی نه تنها جلوی خسارت های سنگین مالی و جانی هنگام زلزله گرفته می شود بلکه با دگرگون شدن چهره روستاها تمایل به ماندن در روستا هم بیشتر می شود.

برگزاری تور رسانه ای توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی فرصتی فراهم آورد تا از طرح های هادی و مقاوم سازی چند روستای شهرستان اهر بازدیدی داشته باشیم.

روستاهای چشمه وزان، گرنگاه، بهل و انداب قدیم از روستاهایی بودند که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفتند. هرچند روستائیان از نبود آب و در نتیجه خشکسالی گله مند بودند و آن را دلیل مهاجرت روستائیان به شهرها می دانستند اما اذعان می کردند که تغییر چهر روستاها آن ها ترغیب می کند تا در روستاها بمانند.

چند تن از زنان روستا در گفتگو با خبرنگار تانیش نیوز گفتند که اگر دولت به آب روستاها توجه کند و کشاورزی مانند سابق رونق بگیرد آنها هرگز راضی به ترک روستا نخواهند شد.

طی بازدید نیم روزه ای که از روستاهای مذکور داشتیم هوای بسیار سالم و بدون دود و آرامش روستاهای شهرستان اهر و نیز منازلی که به سبک شهری نوسازی و مقاوم سازی شده بودند انسان را برای زندگی در روستا جذاب و دلنشین می نمود.

بنا به گفته مدیر بنیاد مسکن اهر این شهرستان جزو سه شهرستان مقاوم سازی شده مسکن روستایی در استان است که ۹۱ درصد از مساکن آن مقاوم سازی شده است.

هادی رحیمی، در حاشیه این بازدید با اشاره به اینکه میانگین مقاوم سازی مسکن روستایی این شهرستان از میانگین استانی بالاتر است، افزود: میانگین مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در کشور ۴۹ و در استان ۵۰ درصد است.

وی از مقاوم سازی هفت هزار و ۷۷۳ واحد مسکونی روستایی با تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی سخن می گوید و می افزاید: از این تعداد سه هزار و ۵۷۳ واحد در جریان زلزله ارسباران بازسازی و چهار هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی روستایی نیز طی سال های گذشته تا کنون بهسازی و مقاوم سازی شده است.

مدیر بنیاد مسکن اهر، اجرای طرح هادی روستایی در ۵۳ روستای این شهرستان را از اقدامات این بنیاد اعلام کرد و گفت: این طرح به طور میانگین در ۴۶ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان اجرا شده است.

رحیمی، افزود: سال گذشته طرح هادی در ۲ روستای «ساری سولی» و «قشلاق ذاخر» این شهرستان اجرا و معابر ۱۰ روستای «نقدروز»، «قشلاق شاهوردی»، «کسانق»، «زندآباد»، «دوشدور»، «قلندر»، «جوبند»، «دایلار»، «ریحال» و «پسته بیگ» نیز آسفالت شد.

وی با بیان اینکه مطالعه و بازنگری طرح هادی روستایی در سال گذشته در ۳۶ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان اجرا شد، گفت: از این تعداد در ۲۲ روستا نقشه برداری اولیه و در ۱۴ روستا طرح بازنگری انجام شده است.

مدیر بنیاد مسکن اهر گفت: برای اجرای طرح هادی و آسفالت روستایی در این شهرستان بیش از ۵۷ میلیارد و ۱۸۳ میلیون ریال هزینه شده است و در سال جاری نیز اجرای این طرح ها در روستاها ادامه می یابد

رحیمی، با اشاره به اینکه ۴۵ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان نیاز به بازنگری طرح هادی دارد، ادامه داد: پس از اجرای طرح هادی از سوی این بنیاد در روستاها، وظیفه نگهداری از آن ها بر عهده دهیاران بوده که برخی از دهیاران توجه جدی به این موضوع نمی کنند.

مدیر بنیاد مسکن اهر با اشاره به اینکه متولی طرح نهضت ملی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بنیاد مسکن است، گفت: اهر با وجود اینکه جزو شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است ولی این بنیاد برای اجرای ۵۰۰ واحد مسکن ملی در این شهر اعلام آمادگی کرده است ولی تاکنون با این درخواست موافقت نشده است.

رحیمی، افزود: این شهرستان دارای ۲۳۰ روستا و از این تعداد ۱۹۹ روستا فعال و دارای سکنه است که ۳۱ روستا بالای ۱۰۰ خانوار، ۲۲ روستا بین ۵۰ تا ۱۰۰ خانوار و بقیه زیر ۵۰ خانوار دارند.

وی یادآور شد: در حوزه مسکن شهری نیز تاکنون یک هزار و ۲۲ واحد مسکونی ارزان قیمت از سوی بنیاد مسکن در این شهرستان احداث و تحویل متقاضیان شده است.

رحیمی، با بیان اینکه ۹ هزار و ۹۱۹ خانوار روستایی در روستاهای این شهرستان زندگی می کنند، افزود: برای هشت هزار و ۷۵۰ مسکن روستایی سند مالکیت با همکاری ثبت اسناد این شهرستان صادر شده است.

وی گفت: سهمیه این شهرستان برای صدور سند مالکیت روستایی در سال گذشته ۲۳۰ جلد بود ولی این بنیاد موفق به واگذاری ۴۱۵ جلد سند مالکیت روستایی شد و در این حوزه رتبه دوم استان را کسب کرد.

به گفته مدیر بنیاد مسکن شهرستان اهر صدور سند مالکیت، روستائیان را برای ماندن در روستا بیشتر ترغیب می کند.

بازدید خبرنگاران از چند روستای شهرستان اهر پایان یافته است و در حالی روستاهای زیبا را ترک می کنم که با خود می گویم اگر مشکل بیکاری و آب روستائیان حل شود آیا آن ها باز هم راهی شهرهای شلوغ با آن همه مشکلات خواهند شد؟

لینک کوتاه : https://tanishnews.ir/?p=13076

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.