• امروز : یکشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 28 May - 2023

معاون وزیرصمت: دولت باید موانع و بروکراسی های اداری سرمایه گذاران بخش خصوصی را رفع کند

  • کد خبر : 12302
  • ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
معاون وزیرصمت:  دولت باید موانع و بروکراسی های اداری سرمایه گذاران بخش خصوصی را رفع کند

معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان با اشاره به اهتمام دولت برای توسعه فعالیت‌های تولیدی در کشور، گفت: دولت سیزدهم حامی، خادم و پشتیبان تولید کنندگان است. به گزارش تانیش نیوز به نقل از ایرنا، حسین فرهیدزاده در ششمین جشنواره تجلیل از حامیان حقوق مصرف کنندگان در تبریز، با […]

معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان با اشاره به اهتمام دولت برای توسعه فعالیت‌های تولیدی در کشور، گفت: دولت سیزدهم حامی، خادم و پشتیبان تولید کنندگان است.

به گزارش تانیش نیوز به نقل از ایرنا، حسین فرهیدزاده در ششمین جشنواره تجلیل از حامیان حقوق مصرف کنندگان در تبریز، با تاکید بر اینکه اولویت اصلی و مهم سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پشتیبانی از هر دو گروه مزبور است، افزود: باید توجه داشت که تامین حق و حقوق مصرف کننده ها تنها از طریق حمایت از تولید میسر می شود و در این مسیر وزارت صمت اهتمام جدی دارد.

وی با اشاره به اینکه کشور در شرایط حاضر در وضعیت جنگ ترکیبی قرار دارد، گفت: بخش عمده ای از این شرایط ناشی از اعمال تحریم های ظالمانه است که آثار و نتایج آن در حوزه تولید، تجارت و صنعت به وضوح دیده می شود و برای مقابله با این حملات بخش خصوصی باید تا حد توان تقویت شود.

فرهیدزاده از تولیدکنندگان به عنوان سرداران جنگ ترکیبی یاد کرد که باید ارکان دولت به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت از آنها حمایت کرده و برای رفع چالش ها، موانع و بورکراسی های اداری تمام تلاش خود را انجام دهند تا سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی سهل تر شود.

وی سیاست کاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را حمایت مادی و معنوی از حقوق تولید کنندگان دانست و گفت: برای تحقق آن باید ابزار و لوازم مربوطه را مهیا کنیم تا خدمات به مصرف کننده ها توسعه یابد.

فرهیدزاده گفت: فضای کنونی در عرصه اقتصادی و تولیدی سخت و طاقت فرساست اما ما به امید توانمندی های وسیع بخش خصوصی و تولیدکنندگان، مسیر رشد و ترقی کشور را طی می کنیم و بدون تردید اگر از این شرایط دشوار عبور کنیم مسیر پیشرفت بسیار هموارتر خواهد شد.

افزایش بی رویه قیمت محصولات تولیدی قابل قبول نیست

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جشنواره از عملکرد تعدادی از تولیدکنندگان به دلیل افزایش بی رویه قیمت محصولات تولیدی انتقاد کرد و گفت: اینکه با نوسانات مختلف نرخ ارز بخشی از تولیدکنندگان اقدام به افزایش چندین برابری قیمت محصولات خود می کنند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

عابدین خرم تبعات ناشی از افزایش قیمت های بی رویه را متوجه مصرف کننده و مردم عادی دانست و ادامه داد: این شرایط به واقع مردم را در تنگنا قرار داده و گذران زندگی را برای آنها سخت و دشوار می کند.

وی انرژی ارزان قیمت در کشور و بهره وری پایین را از جمله دلایل مهم در رقابت پذیر نبودن تولیدات داخلی بیان کرد و گفت: در حال حاضر بهره وری در کارخانه ها و واحدهای مختلف تولیدی پایین است و باید مدیران این واحدها از مراکز علمی و دانشگاه و نیز بهره مندی از توانمندی های شرکت های دانش بنیان استفاده کنند.

خرم توسعه صادرات در کشور و آذربایجان شرقی را نشان دهنده توانمندی های بخش خصوصی در عرصه های مختلف تولیدی دانست و در عین حال و با طرح این پرسش که آیا تمام ارزهای حاصل از صادرات به داخل کشور و استان بر می گردد؟ گفت: انتظار داریم به همان میزان که صادرات می شود همان ارقام نه در خارج از کشور که در داخل استان سرمایه گذاری شود.

وی بخش خصوصی را افتخار و مایه مباهات هر آذربایجانی و تبریزی قلمداد کرد و افزود: اینکه بخش بزرگی از اقتصاد این منطقه توسط بخش خصوصی اداره می شود نشان دهنده توانایی و ظرفیت های بسیار بالای بخش خصوصی است که باید از این مزیت برای توسعه همه جانبه استان بهره برد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه رقابت باید حرف اول و آخر را در بین تولیدکنندگان داخلی بزند، یادآور شد: تنها عامل کیفی سازی تولیدات توجه به این امر مهم است.

بخش خصوصی محور توسعه آذربایجان شرقی است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جشنواره بخش خصوصی را محور توسعه استان توصیف کرد و افزود: ما بر حمایت همه جانبه از این بخش اعتقاد راسخ داریم و بر تکمیل زنجیره تولید در استان همت گمارده ایم.

صابر پرنیان گفت: با تکمیل زنجیره تولید در آذربایجان شرقی به راحتی می توان به سمت تولیدات با صرف منابع کمتر و در عین حال با ارزش افزوده بیشتر حرکت کرد و نسبت به توسعه و پیشرفت اقتصادی در حوزه های تعیین شده امیدوارتر شد.

وی صنعت و تولید در آذربایجان شرقی را درون زا و متکی به بخش خصوصی دانست و ادامه داد: طی ۱۰ ماهه امسال در حوزه سرمایه گذاری برای ایجاد واحدهای مختلف صنعتی و تولیدی رشد معادل ۶۵ درصدی را ثبت کردیم که با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و تشدید تحریم ها، چنین آماری بسیار مهم و چشم گیر است.

وی حمایت معنوی مردم از تولید داخلی را بسیار مهم و تعین کننده خواند و با تاکید بر اینکه دولت نیز باید حمایت های لازم برای هموارسازی مسیر سرمایه گذاری و کارآفرینی صاحبان کسب و کار را فراهم کند، گفت: دولت باید تسهیل گر باشد و موانع موجود را بردارد.

۹۵ درصد اقتصاد استان در دست بخش خصوصی است

رییس اتاق بازرگانی تبریز نیز در این جشنواره با بیان اینکه گشایش های خوبی در عرصه اقتصادی کشور قابل پیش بینی است، گفت: افق اقتصادی سال اینده کشور را روشن می بینم و در این خصوص نباید شک کرد.

یونس ژائله ، لازمه دست یابی به این افق روشن را توجه به بخش خصوصی در تمام حوزه های تولیدی، صنعتی، تجاری و بازرگانی بیان کرد و گفت: به همین منظور باید نقشه راه رسیدن به توسعه اقتصادی و رشد درآمدهای سرانه طراحی، تهیه و تدوین شود که این کار باید با همکاری دولت، وزارت صمت و بخش خصوصی که اتاق های بازرگانی آنها را نمایندگی می کند، تدوین شود.

وی گفت: اقتصاد ایران به دلیل برخورداری از ظرفیت های بسیار وسیع در حوزه انرژی، موقعیت خاص جغرافیایی، نیروی انسانی ماهر، کارآفرینان زبده و بازارهای داخلی و خارجی توانایی گردش مالی سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار را دارد که باید از توان بخش خصوصی برای تحقق چنین هدفی که ارزو نیست، بهره برد.

وی با بیان اینکه هیچ کسی از خارج کشور برای اقتصاد ایران کمک نخواهد کرد و باید همه دست در دست هم دهیم تا کشور را به سمت توسعه روز افزون رهنمون کنیم، گفت: باید از هم اکنون سوراخ های اقتصادی را پر و در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تهیه و تدوین نقشه راه اقدام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز حمایت از کارآفرینان را ناکافی دانست و با اشاره به اینکه دولت هم در فشار است، افزود: در هر حال دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کامل و راسخ داشته باشد چون حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور تنها از این طریق ممکن است.

ژائله رشد ۴۰ درصدی صادرات غیر نفتی آذربایجان شرقی در سالجاری نسبت به پارسال را نمونه ای موفق از فعالیت های بخش خصوصی دانست و گفت: هم اکنون ۹۵ درصد اقتصاد این استان در دست بخش خصوصی است و به همین دلیل باید سهم افزون تری از حمایت های دولتی را پشت خود داشته باشد.

در این همایش از ۵۲ شرکت حامی حقوق مصرف کنندگان در آذربایجان‌شرقی در مراسمی در تبریز تجلیل شد.

این واحدها که از بین ۱۴۰ واحد شرکت کننده بیشترین امتیاز را در حوزه حمایت از مصرف کنندگان و رضایت مشتریان کسب کرده اند در ششمین همایش استانی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، با اعطای گواهینامه و تندیس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان قدردانی شدند*

لینک کوتاه : https://tanishnews.ir/?p=12302

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.